اصول طراحی گرافیک سایت

طراحی گرافیک وب

طراحی گرافیک وب

وب گرافیک | طراحی گرافیکی وب سایت

طراحی گرافیک سایت (Website Graphics) تعیین کننده امتیاز نهایی سایت شما برای خوب یا بد بودن است. یک سایت هر چقدر هم برنامه نویسی و کد نویسی عالی داشته باشد اما در نهایت کاربر طراحی ظاهری سایت را می بیند و با آن کار می کند. چرا که اولین چیزی که کاربر بعد از ورود به سایت با آن رو به رو می شود گرافیک آن صفحه است. باید نحوه طراحی هویت بصری سایت به گونه ای باشد که باعث ایجاد علاقه و رغبت کاربر به جستجو و ماندن در سایت شود.

طراح گرافیک سایت

یک طراح گرافیک وب حرفه ای می تواند با ایجاد یک طراحی گرافیکی برای عناصر بصری موجود در سایت مانند تصاویر، آیکون ها و سایر المان های صفحه چیدمان مناسبی طراحی کند. تمام قسمت های وبسایت را طوری کنار هم بچیند که کاربر به راحتی بتواند با آن ها کار کند. همچنین باعث ارتباط و تعامل هر چه بیشتر کاربر با بیزینس و کسب و کار شما شود. در سایت ها مسیر های مختلفی وجود دارد که کاربران می توانند برای رسین به اهدافشان از آن ها استفاده کنند.

مهارت های طراحان گرافیک وب

 • برنامه نویسی وب
 • ویرایش و بهینه سازی تصاویر
 • مهارت ارتباطی خوبی داشته باشد

ویژگی های گرافیک سایت حرفه ای

طراحان گرافیک وب باید مطمئن شوند که کاربر به راحتی و بدون سردرگمی به تمام قسمت های سایت دسترسی دارد. هنگام استفاده از سایت ما تجربی خوبی به دست می آورند. یک وب سایت زمانی عالی کار می کند که در کنار برنامه نویسی درست، طراحی گرافیکی مناسبی هم داشته باشد. با این کار زمان ماندگاری کاربر در سایت را بالا ببرد. در طراحی ظاهری سایت، انتخاب رنگ مناسب با نوع کسب و کار و چیدمان درست المان ها بسیار حائز اهمیت است. همه وارد گفته شده با هدف جذاب بودن سایت پیاده سازی می شود.

گرافیک سایت

خدمات گرافیکی سایت | گرافیک وب | گرافیک سایت

 

چرا طراحی گرافیکی برای سایت ها مهم است؟

جذابیت بصری عامل بسیار مهمی برای موفقیت یک سایت است. گرافیک سایت به اندازه محتوای سایت پر اهمیت و قابل توجه است چرا که طراحی گرافیکی مناسب سایت می تواند باعث جذب مخاطب و ترافیک بالای سایت و تبدیل مخاطب به مشتری در سایت های فروشگاهی و خدماتی شود. وب سایت های که طرح گرافیکی خوبی ندارند برای بازدیدکنندگان هم جذاب نیستند و باعث می‌شود بازدید کننده زود سایت را ترک کند و این موضوع در مدت زمان طولانی باعث افت رتبه و ضربه خوردن سئو سایت می‌شود. هویت بصری باعث تحریک حواس زیبایی انسان می شود سایت های که ظاهر زیبا و جذاب تری دارند باعث ماندگاری نام تجاری(نام برند) آن ها در ذهن مخاطب می‌شود.

نکات ضروری در طراحی گرافیک وب سایت

نکات طراحی گرافیک سایت

رنگ های متضاد را در گرافیک وب انتخاب کنید


در طراحی گرافیک سایت، روانشناسی و تاثیر رنگ از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. چرا که ذاتا رنگ ها، بیان کننده احساسات مختلف هستند برای مثال از رنگ قرمز برای هشدار استفاده می کنند. یکی از اشتباهات گرافیکی که در طراحی سایت ها دیده می شود؛ استفاده از رنگ های بدون کنتراست مانند سفید، خاکستری روشن است. استفاده از این نوع طیف رنگی ها در زمینه طراحی صفحات سایت باعث ناخوانا شدن صفحه می شود در مقابل استفاده از پالت های رنگی با کنتراست بالا یا رنگ های مقابل هم در چرخه رنگ، مانند آبی و نارنجی باعث جذابیت ظاهری چند برابر سایت شما می شود. به همین دلیل انتخاب رنگ مناسب می توانند تاثیر بالای در واکنش بازدیدکننده ها داشته باشد.

ایجاد احساس و نگاه منسجم بودن

 برای ایجاد حس منسجم بودن بهتر است از یک پالت رنگ با 1تا3 رنگ اصلی و 1تا3 رنگ ثانویه استفاده کنید. رنگ های اصلی پالت بیشتر فضای طرح را پر می کنند این درحالی است که رنگ های ثانویه انتخابی به عنوان کنتراست برای تکمیل رنگ های اصلی عمل می‌کنند.

استفاده از قلم های ساده و خوانا در طراحی گرافیکی سایت

درگرافیک طراحی سایت ها، خوانایی بالاترین اهمیت را دارد. استفاده از فونت های سبک و متراکم باعث ایجاد مشکل خوانایی برای مخاطب شده و به احتمال زیاد کاربر از صفحه سایت ما خارج می شود. بجای آن قلم ها و فونت های ساده تری انتخاب کنید که باعث بیشتر دیده شدن محتوا و خوانایی بهتر می شود.

گرافیک سایت

گرافیک طراحی سایت | اصول طراحی گرافیک

 

دقت در استفاده از تعداد فونت ها

یکی از نکات گرافیگی در طراحی سایت ها این است که برای نشان دادن عنوان در ساختار صفحات و ایجاد عناصر خاص، از حداقل 2 فونت استفاده کنیم. گرافیست سایت نباید از ترکیب حروف مختلف و سبک های قلم در یک صفحه استفاده کند. استفاده از فونت های متنوع در یک صفحه باعث اذیت شدن چشم کاربر و کم شدن جذابیت محتوا می شود. استفاده از یک خانواده فونت در متن و دستکاری کردن آن مانند بزرگ یا مورب کردن حروف، می توان در وزن و سبک قلم تفاوت ایجاد کرد. درست است که این موضوع باعث یکنواختی بصری خواهد شد اما با انجام دادن تنظیمات گفته شده می توان ساختار و اهمیت متن را به خوبی نشان داد. فونتی را انتخاب کنید که طراحی کلی شما را تحسین کند. فونت باید با طرح رنگ، گرافیک، تصاویر جفت شود و لحن کلی وب سایت شما را تقویت کند.

استفاده از فضای سفید در سایت

تصور غلطی که اکثر افراد از یک سایت خیره کننده دارند این است که تمام قسمت های صفحه باید با متن، تصویر و… پر شده باشد. اما واقعیت این است که کاربران، وبسایت های بسیار ساده تر را ترجیح می دهد خصوصا که امروزه بیشتر کاربران ما از موبایل استفاده می کنند که صفحه نمایش کوچکتری نسبت به تبلت ها یا کامپیوتر های شخصی دارند. به همین دلیل فضای سفید موجود در سایت بسیار ارزشمند تر می شود.

سادگی گرافیک وب در عین زیبایی

همانطور که قبلا اشاره شد طبق مطالعات گوگل، کاربران بیشتر جذب سایت های می شوند که ظاهری ساده تر و یک الگوی استاندارد دارند. به همین دلیل توجه به تجربه کاربری(UX) در گرافیک طراحی وبسایت ها بسیار حائز اهمیت است. برای داشتن یک سایت کاربر پسند می توانید از رنگ های پر جنب و جوش، فونت های خوانا و تمیز، تصاویر با کیفیت استفاده کنید. اما در کنار این موارد به فضای سفید کافی، عناصر تراز شده برا ساختن یک ساختار تمیز و ساده هم توجه داشته باشید.

هدف دار کردن عناصر طراحی گرافیکی

بیشترین کاری که برای ایجاد سادگی در سایت می توانید انجام دهید حذف عناصر اضافی در طراحی سایت است. با حذف عناصر اضافی و ساده سازی، گرافیک سایت تمیز تر به نظر می رسد و کار کردن با آن برای مخاطبان آسان تر می شود. همیشه قبل از نهایی کردن طرح گرافیکی سایت، خود را بجای کاربر گذاشته و از دیدگاه او به صفحه نگاه کنید.

از تصاویر واقعی در طراحی گرافیک سایت خود استفاده کنید

یکی از نکات گرافیکی طراحی سایت ها استفاده از تصاویر واقعی است که کمتر کسی به این موضوع توجه می کند. کاربران دوست ندارند با یک ربات بی روح در ارتباط باشند آن ها خواستار ایجاد تعامل های انسانی هستند. به همین دلیل استفاده از تصاویر واقعی در سایت برای ایجاد اعتماد و تعامل هرچه بیشتر با کاربران بسیار مفید است. چیزی که سایت ها را از هم متمایز می کند، داشتن تصاویر جذاب و باکیفیت است.

استفاده از نماد ها در طراحی گرافیک سایت

برای بیشتر نشان دادن بخشی از یک متن یا فراخوانی به کاربران، استفاده از نماد ها بجای یک تصویر کامل که باعث حواس پرتی مخاطب هم می شود، بسیار مناسب تر است. فلش ها، آیکون های شبکه های اجتماعی و… همه می توانند برای تاکید بر یک بخش و یا هدایت کاربران مورد استفاده قرار بگیرند.

طراحی گرافیک سایت

گرافیک سایت اختصاصی | طراحی گرافیک وب

 

تفاوت طراحی گرافیک سایت با طراحی چاپی

طراحی گرافیک سایت نیاز به تجربه و آشنایی کامل با اصول و قواعد سایت دارد. به همین دلیل افرادی که تا کنون طراحی گرافیک چاپی انجام داده اند در ابتدای ورود شان به حوزه طراحی گرافیک و قالب سایت با مشکل مواجه می شوند. طراح و گرافیست سایت باید آشنایی کامل با ساختار سایت، کارکرد های آن، تجربه کاربر از استفاده یک سایت و.. را داشته باشد. گرافیک صفحات وب باید با توجه به موضوع و کارایی آن صفحه طراحی شوند و اصولی مانند رنگ بندی منو ها و هدر و فوتر، سایز بندی تصاویر، تغییرات رنگ با اشاره کاربر بر روی یک اِلمان (هاور کردن) و… باید کاملا رعایت شود.

طراحی ظاهری سایت مبتنی بر رابط کاربری ( UI )

رابط کاربری (UI) که مخفف کلمه User Interface  است به هر چیزی که کاربر از شکل و ظاهر سایت مانند تصاویر، رنگ ها، متن و… مشاهده می کند، می گویند. UI تنها به ظاهر سایت و اینکه کاربر طراحی گرافیکی صفحات سایت ما را دوست داشته باشد توجه می کند. بنا براین در این قسمت فقط طرح ظاهری کاربر پسند سایت مورد توجه است.

طراحی رابط کاربری مبتنی بر تجربه کاربر ( UX )

عملکرد سایت و اینکه کاربر تا چه حد از کارکردن با سایت شما رضایت دارد را تجربه کاربری یا User Experience می گویند. تجربه کاربری در مورد درک و احساس کاربر در زمان حضور در سایت و استفاده کردن از خدمات و محصولات شما و تجربه ای که به دست می آورد، است. به همین دلیل طراح سایت باید اهداف سایت را مطابق با خواسته و راحتی کاربر طراحی کند و مدام در حال به روز کردن آن برای بهبود بخشیدن به این اهداف باشد. ذکر این نکته ضروری است که UX  سایت در روند رشد و سئو سایت هم بسیار تاثیر گذار است. شرکت شورتکات پلاس با داشتن بهترین گرافیست های سایت و طراحان وب در کنار هم همواره بهترین بسایت ها را از لحاظ طراحی گرافیکی و موارد فنی برای شما طراحی می کند.

گرافیک سایت و افزایش رتبه سایت

طراحی زیبا و حرفه ای باعث می شود کاربران بیشتری جذب و مدت ماندگاری آن ها نیز افزایش می یابد، در نتیجه bounce rate کاهش می یابد. گرافیک سایت جذاب می تواند کاربران سایت را به مشتریان دائمی تبدیل کند و در نتیجه باعث بهبود رتبه سایت می شود.

گرافیک سایت و افزایش رتبه سایت

طراحی المان های گرافیکی وب سایت

عناصر گرافیکی بخش مهمی از  طراحی اصلی وب سایت هستند، آنها همچنین متن محتوا را تکمیل و زنده می کنند و به خوانندگان کمک می کنند تا آنچه را که نویسنده سعی دارد به آنها منتقل کند بهتر درک کنند. متن خالی به تنهایی نمی تواند به اندازه متن ترکیب شده با چندین تصویر خوب انتخاب شده، اطلاعات بیشتری را منتقل کند.

 • طراحی لوگو
 • محتوا
 • وایرفریم ها
 • چیدمان
 • رنگ ها
 • طراحی پوستر و بنر
 • طراحی آیکون
 • طراحی Call to Action

ارتباط طراح گرافیک و طراح وب

هم یک گرافیست و هم یک طراح وب بر ظاهر و احساس یک وب سایت تأثیر می گذارند، اما نقش های بسیار متفاوتی دارند. هر حرفه ای مجموعه ای از مهارت ها و نقش خاصی در فرآیند ایجاد دارد. طراحان سایت حرفه ای در زمینه طراحی گرافیک نیز اطلاعاتی دارند و همین مسئله به موفقیتشان کمک می کند. طراحی وب و گرافیک هر دو در محیط های بصری کار می کنند و هر دو باید هماهنگی بین متون و عناصر بصری پیدا کنند. در حالی که آنها اشتراکات زیادی دارند، این دو رشته های مختلف هستند و نیاز به مهارت های متفاوتی دارند.

طراح گرافیک و طراح وب

طراحی گرافیک سایت در شرکت شورتکات پلاس

در دنیای دیجتالی امروز، هر کسب و کار و بیزنسی برای ایجاد ارتباط و تعامل با کاربران خود به صورت اینترنتی نیاز به یک سایت خلاقانه دارد. نکات حائز اهمیت برای ایجاد این تعامل موثر، ظاهر سایت شماست که از کسب و کار شما سخن می گوید. شرکت شورتکات پلاس، بهترین خدمات طراحی گرافیک را به شما ارائه می دهد. یک تیم متخصص از وبلاگ نویسان علاقه مند به کار خود اینجا هستند تا با تخصص خود به شما کمک کنند. برای ایجاد یک سایت ، اولین چالش انتخاب روش طراحی سایت است. در حالت کلی از دو روش برنامه نویسی یا سیستم های مدیرت محتوا (CMS) برای طراحی سایت استفاده می شود.

انتخاب روش مناسب طراحی سایت بسیار مهم است چرا که هزینه، زمان تحویل و استفاده از سایت بعد از انتخاب یکی از این دو روش متفاوت خواهد بود. گرافیک وب سایت کمک می کند تا وبلاگ، وب سایت و خبرنامه های ایمیل شما به نمایش درآید و مخاطبان شما را بیشتر درگیر کند. طراحی المان های گرافیکی برای وب سایت ها به بهترین شکل انجام می‌شود.

اصول گرافیکی در طراحی سایت

طراحی گرافیکی در طراحی سایت یکی از مهم‌ترین عوامل برای جذب کاربران و افزایش تجربه کاربری (UX) است. تعادل در طراحی سایت ضروری است. تعادل به معنی توازن و تراز بین موارد مختلف در سایت است. بهتر است از توزیع متوسط برای جلوگیری از شلوغی و یا شناوری خاص بین موارد استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *