برنامه نویسی بک اند

توسعه وب و انواع آن

فرآیند توسعه وب سایت در اینترنت به عنوان توسعه وب شناخته می شود. اجزای غیر طراحی یک وب سایت، مانند ایجاد ویژگی ها و کار با استفاده از برنامه­ نویسی، نشانه­ گذاری و زبان­ های اسکریپت، توسعه وب نامیده می­ شود. توسعه­ دهندگان بر روی بخش­ های فنی توسعه وب سایت مانند معماری، برنامه نویسی، یکپارچه سازی برنامه ­ها و گرافیک تمرکز می­ کنند. انواع توسعه وب و برنامه نویسی وب شامل برنامه نویسی فرانت­ اند و بک ­اند می­ باشد. وقتی راننده سوار ماشین می شود، “رابط کاربری” را در مقابل خود می بیند: صفحه کنترل، فرمان، پدال های گاز و ترمز. کاربر نحوه روشن شدن موتور را نمی بیند و نمی داند چگونه کار می کند و برنامه نویسی backend به همین شکل است.

بک اند

برنامه نویسی بک اند | back end | بک اند و فرانت اند

برنامه نویسی بک اند چیست؟

توسعه Back-end کلمه ­ای است که برای توسعه وب استفاده می‌شود که در پشت صحنه برنامه­‌ها قرار دارد. بر خلاف توسعه front-end که بر خدمات و برنامه‌های مشتری متمرکز است، توسعه back-end شامل منطق و یکپارچه­ سازی برنامه ­های کاربردی وب سمت سرور و فعالیت­ هایی مانند نوشتن API ها، ساخت کتابخانه­ ها و کار با اجزای سیستم است. توسعه دهندگان Backend کدی را می­ نویسند که به پایگاه داده و برنامه اجازه می­دهد با هم ارتباط برقرار کنند.

بک‌ اند یک وب‌سایت که شامل سرورها، پایگاه‌های اطلاعاتی و برنامه‌های کاربردی است، بر عهده برنامه نویسان این زمینه است. توسعه‌دهنده بک‌ اند از آنچه در سرورها و پایگاه‌های داده وب‌سایت یا برنامه‌ای که روی آن کار می‌کنند، مراقبت می‌کند و نسبت به برنامه نویسی فرانت اند پیچیده تر و سخت تر است.

فرانت اند چیست؟

توسعه فرانت‌اند بخشی از طراحی و برنامه نویسی سایت است که عناصر یا ویژگی‌های جلویی وب‌سایت را توسعه داده و ایجاد می‌کند که بلافاصله توسط کاربر یا مشتری قابل مشاهده و استفاده است. یک توسعه‌دهنده فرانت‌ اند مسئول هر چیزی است که می ­بینید از جمله استایل، تصاویر، متن، تراز، پیمایش، رنگ‌ها و غیره. آن ها همچنین به رفع اشکال و افزودن به طراحی و ظاهر کلی کمک می­ کنند. اهداف اولیه توسعه front-end پاسخگویی و عملکرد است. در ادامه به توضیح برنامه­ نویسی بک­ اند می­ پردازیم.

فرانت اند چیست

برنامه نویس بک اند کیست؟

از نظر آکادمیک، یک توسعه دهنده Back-end برنامه نویسی است که مسئولیت منطق داخلی و محاسباتی یک وب سایت یا برنامه وب و همچنین سایر نرم افزارها و سیستم های اطلاعاتی را بر عهده دارد. یک توسعه دهنده  back end روی آن دسته از عناصر یک وب سایت یا برنامه وب کار می کند که برای کاربر نامرئی هستند. برای این منظور از پایگاه های داده ای استفاده می کند که کل محتوای سایت را ذخیره می کند و بسته به فرضیات کل پروژه آزادانه مدیریت می کند. برعملکرد وب سایت نظارت می کند، تغییراتی را معرفی می کند و عملکردهایی را به روز می کند که کاربر عادی هیچ ایده ای در مورد آن ها ندارد.

برنامه نویس بک اند کیست

زبان­ های برنامه نویسی بک­ اند

در برنامه نویسی بک اند از زبان­ های برنامه نویسی سمت سرور مختلفی برای توصیف منطق سایت و تولید HTML استفاده می­ شود. از نظر تئوری، تقریباً از هر زبانی می­توان برای ایجاد وب سایت استفاده کرد، اما فقط تعداد کمی از آنها برای وب محبوب هستند:

 • PHP
 • (Elm, TypeScript, Clojure Script) JavaScript
 • Ruby
 • Python
 • Erlang/Elixir
 • Go
 • Clojure
 • Java/Kotlin/Scala
 • C#
 • Perl

اگرچه زبان­ های ذکر شده در بالا می­توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند، اما اصولی که برنامه­ های کاربردی وب در آنها ساخته می­شوند یکسان است. بار دیگر تاکید می کنم که اجرای کد فقط روی سرور انجام می­شود و از چشم کاربران پنهان می ­ماند. تمام آنچه از مرورگر قابل مشاهده است، سند HTML است که از سرور آمده است..

زبان­ های ضروری برنامه نویسی بک­ اند

زبان­ های ضروری برنامه نویسی بک­ اند

روبی یکی از زبان های بک اند

مشابه پایتون، روبی ساختار و نحو واضحی دارد. چارچوب آن Ruby on Rails است و رویکرد متفاوتی به منطق ارائه می دهد. نوعی زبان برنامه نویسی شی گرا، انعطاف پذیر و پویا است. وقتی صحبت از عملکرد به میان می‌آید، روبی یکی از پربازده‌ترین فناوری‌های backend است. یکی از ویژگی های این زبان برنامه نویسی مختصر بودن کدهای آن است.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت جفت شده با Node.js نیز می ­تواند برای نوشتن کد پشتیبان استفاده شود. این نوع زبان به تنهایی زبان برنامه نویسی فرانت اند است. این زبان برنامه ­نویسی با زبان ­های نشانه گذاری HTML و CSS که مکمل کد جاوا اسکریپت هستند استفاده می­ شود. جاوا اسکریپت فوق العاده انعطاف پذیر است. می‌توانید با کاروسل‌ها، گالری‌های تصاویر، تغییرات طرح‌بندی و پاسخ‌های کلیک دکمه‌ها، کار را کوچک شروع کنید. با تجربه بیشتر، می توانید بازی ها، گرافیک های متحرک دو بعدی و سه بعدی، برنامه های کامل مبتنی بر پایگاه داده و بسیاری موارد دیگر ایجاد کنید.

برنامه نویسی بک اند با پایتون

پایتون را می­توان هم برای توسعه front-end و هم برای توسعه back-end استفاده کرد. با این حال، نحوه قابل دستیابی و استفاده گسترده از سمت سرور، پایتون را به یک زبان برنامه نویسی ضروری برای توسعه back-end تبدیل کرده است. پایتون به طور کلی در فرانت­ اند ترجیح داده نمی‌شود. پایتون منبع باز است و با چارچوب های وب فلاسک و جنگو کار می کند.

بک اند با پایتون

نمونه کار بک اند

PHP در برنامه نویسی backend

پی اچ پی یک زبان سمت سرور، اپن سورس، رایگان، ساده و قدرتمند است که برای برنامه نویسی با هدف عمومی طراحی شده است و از مهم ترین و محبوب ترین زبان ها برای طراحی وب سایت ها است.

زبان برنامه‌نویسی Perl

پرل یک زبان سطح بالا، تفسیر شده، منبع باز و پویا است. پرل هم از برنامه نویسی رویه ای و هم از برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند. پرل از نظر نحوی شباهت زیادی به C دارد و برای کاربرانی که دانش C، C++ را دارند آسان است.

sql

یکی از زبان های مهم برای کار با دیتابیس، sql می باشد و برنامه نویسان backend باید توانایی کار با پایگاه داده را داشته باشند.

زبان برنامه نویسی HACK

این نوع زبان بسیار شبیه PHP است. هک ریشه عمیقی در PHP دارد. در واقع، اکثر فایل های PHP در حال حاضر فایل های هک معتبر هستند. 

تفاوت برنامه نویسی بک اند و فرانت اند

توسعه دهندگان فرانت اند روی آنچه کاربر می تواند ببیند کار می کنند در حالی که توسعه دهندگان بک اند زیرساختی را می سازند که از آن پشتیبانی می کند. شما ممکن است به توسعه دهندگان back- end حرفه ای دسترسی داشته باشید، اما اگر رابط کاربری شما پیچیده باشد، مشتریان تجربه مثبتی نخواهند داشت. هر دوی این بخش ها در فرآیند توسعه نرم افزار دخیل هستند.

تفاوت برنامه نویسی بک اند و فرانت اند

ارائه بهترین خدمات برنامه نویسی در شورت کات پلاس

 

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی backend

مجموعه داده‌ها و الگوریتم‌ها نیز جزء مهمی از برنامه‌نویسی باطن هستند، بنابراین انواع فناوری پایگاه‌داده SQL برای نوشتن پرس‌و‌جوهای پایگاه داده و ساخت مدل‌ها بسیار ارزشمند می‌شوند.اختلافات زیادی در برتری یک زبان برنامه ­نویسی بک­ اند وجود دارد. اما فراموش نکنید که زبان فقط یک ابزار است و اینکه کدام یک را انتخاب کنید به هدف و دانش موجود بستگی دارد. فرض کنید اگر جاوا اسکریپت را می‌دانید و عموماً تصمیم گرفته‌اید که پس از فرانت‌ اند به backend تسلط داشته باشید، Node.js انتخاب خوبی خواهد بود. جنگو نیز بسیاری از راه­ حل ­های خارج از چارچوب را برای بک اند ارائه می­دهد. اگر یک پروژه طولانی مدت پیچیده در پیش دارید، جاوا نیز ارزش استفاده را دارد چرا که اکثریت قریب به اتفاق سایت­ های مدرن به این زبان توسعه یافته­ اند. برنامه نویسان ما در شورت کات پلاس بهترین خدمات برنامه نویسی را ارائه می دهند.

اهمیت و مزایای برنامه ­نویسی بک ­اند

مهمترین مزیت توسعه وب بک ­اند این است که امکان تطبیق مبتنی بر کاربر با محتوای وب سایت را فراهم می­کند. برنامه نویس بک اند فرصت شغلی بسیار خوبی دارند حتی در شرکت های بین المللی و می توانند دور کار هم باشیم. برنامه­ های کاربردی وب پویا می­توانند محتوا و عملکرد را بر اساس ترجیحات و عادات کاربر مدیریت کنند. به عنوان مثال، اطلاعات کارت اعتباری را می توان به طور ایمن در یک برنامه تجارت الکترونیک ذخیره کرد و به کاربران این امکان را می­دهد که در پرداخت های بعدی  سریعتر پردازش کنند.

Full Stack چیست؟

به طور خلاصه، یک توسعه دهنده Full Stack کسی است که با Front End و Back End کار می کند. یک برنامه نویس فول استک، هم می تواند ظاهر بصری برنامه ها را طراحی کند و هم میتواند برنامه نویس سمت سرور باشد.

فریم ورک‌های محبوب توسعه بک‌ اند

فریم ورک بک ­اند یا سمت سرور، کتابخانه­ ای از ابزارها و ماژول­ ها است که به ساخت معماری یک وب سایت کمک می­‌کند. بک ­اند  به طور قابل توجهی بر عملکرد یک برنامه وب تأثیر می­گذارد و می­ تواند موفقیت پروژه شما را تعیین کند. چارچوب‌های Backend  عمدتاً به آسان‌تر و راحت‌تر کردن وظایف برای توسعه‌دهندگان کمک می­ کنند.

این فریم‌ورک‌ها عمدتاً بر روی زبان‌های اسکریپت‌ نویسی مانند Ruby، JavaScript، Node.js یا زبان‌های کامپایل‌شده مانند Java، C#  و غیره تمرکز می­ کنند. بهترین فریم ورک Backend به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا با کاهش نیاز به ایجاد و پیکربندی همه چیز از ابتدا، بهتر شروع کنند. بهترین فریم ورک‌های برنامه تحت وب، کارایی بالا، توسعه سریع و انعطاف‌پذیری را برای پروژه‌های توسعه وب فراهم می­کنند. در اینجا به معرفی برخی از فریمورک‌های محبوب توسعه بک‌ اند می­پردازیم.

Ruby on Rails

Ruby on Rails که با نام Rails نیز شناخته می شود، یک چارچوب توسعه برنامه وب منبع باز است که به زبان برنامه نویسی Ruby نوشته شده است. این برنامه توسعه دهندگان را تشویق می کند از الگوهایی مانند MVC کنترل کننده مشاهده مدل و DRY خودت تکرار نکن استفاده کنند. به طور همزمان، به کاربران کمک می کند تا به طور مستقل نرم افزار را ایجاد، تجزیه و تحلیل و به حداکثر برسانند. علاوه بر این، HTML، روبی، جاوا اسکریپت و CSS را برای ساخت برنامه های پویا ترکیب می کند.

جانگو


جانگو یک منبع باز و یکی از بهترین چارچوب های وب مبتنی بر پایتون است . این یک راه حل رایگان است که به ساخت وب سایت های مبتنی بر پایگاه داده و پیچیده کمک می کند. بهترین برنامه های جنگو Spotify ، Drop Box و Washington Post هستند.
استارت‌آپ‌هایی که طراحی وب با کیفیت بالا را در اولویت قرار می‌دهند، باید به سمت توسعه وب جنگو بروند. می توانید از این فریم ورک در فرمت های XML، JSON و HTML استفاده کنید. طبق نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow ، جنگو در سال 2021 تحت تعقیب‌ترین چارچوب توسعه وب بوده است.

برنامه نویسی backend

برنامه نویس بک اند | توسعه دهنده Back-End 

Client Side

سمت مشتری و سمت سرور اصطلاحات توسعه وب هستند که محل اجرای کد برنامه را توصیف می کنند. مدل مشتری-سرور به این دلیل استفاده می شود که سرورها معمولاً قدرتمندتر و قابل اعتمادتر از دستگاه های کاربر هستند.

ویژگی ­ها و مهارت­ های مورد نیاز برنامه­ نویسی بک ­اند

از آنجایی که نرم افزار Backend می­تواند بر روی طیف گسترده ­ای از سیستم­ های مختلف اجرا شود، ابزارها و مهارت­ های متنوعی وجود دارد که توسعه دهندگان بک­ اند باید یاد بگیرند. ما در اینجا فهرستی از مهارت­ هایی که یک توسعه دهنده واقعی باید بداند گردآوری کرده ­ایم:

 • CMS, Joomla, WordPress, OpenCart, Magento 
 • زبان­ ها و فریمورک­ هاjs ، C#، Angular، Yii، php، laravel، ruby، python.
 • قادر به توسعه برای iOS و Android با استفاده از react و جاوا باشد.
 • کار با کد و طرح دیگران را بداند.
 • نحوه اتصال صحیح frontend و backend را بداند.
 • حرفه برنامه نویس بک ­اند بسیار دشوار است، اما مطمئناً جالب است و فقط برای با استعدادترین و پیگیرترین برنامه نویسان مناسب است.
 • تسلط به زبان برنامه نویسی سمت سرور

برنامه نویسی بک اند در شورت کات پلاس

شورت کات پلاس دارای تیمی ماهر و باتجربه در زمینه برنامه­ نویسی بک ­اند است. فناوری های Backend ترکیبی از سرورها، برنامه های کاربردی و پایگاه های داده هستند. بخشی از مهارت­ های برنامه نویسان بک اند شورتکات پلاس عبارت است از:
آشنایی با زبان­ های برنامه ­نویسی  Go، PHP، Python، Ruby، Java، C#. 

 • امکان نوشتن کد سریع، زیبا و صحیح
 • دانش چارچوب­ های وب محبوب
 • توانایی طراحی پایگاه داده و بهینه سازی پرس و جو
 • دانش پارادایم­ های برنامه نویسی مدرن
 • دانش الگوهای طراحی
 • مسئولیت پذیری
 • تمایل به یادگیری و به روز رسانی اطلاعات
 • ذهن برنامه نویس backend تحلیل گر و منطقی است

برنامه نویسی backend چگونه انجام می‌شود؟

این نشان دهنده فرآیند برنامه نویسی وب سایتی است که کاربران به آن دسترسی ندارند و طی آن داده ها مدیریت می شوند. Backend شامل یک سری فرآیندها مانند: اجرای یک اسکریپت با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP، دسترسی به داده ها از پایگاه داده با استفاده از پرس و جوهای SQL، ذخیره سازی در پایگاه داده، رمزگذاری و رمزگشایی داده ها، مدیریت فایل ها و غیره است. این بسیار پیچیده تر از فرانت اند است زیرا از زبان ها و فناوری های مختلف برای برآورده کردن تمام نیازهای کاربر/مشتری استفاده می شود.

درآمد برنامه نویس بک اند

برنامه نویسی backend یکی از شغل‌هایی است که درآمد خوبی را برای شخص مشارکت کننده در این زمینه فراهم می‌کند. این شغل به دو صورت شرکتی و فریلنس در دسترس است. شرکت های برنامه نویسی و IT از بهترین روش‌های تامین درآمد برای آن‌ها می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *