تقویم محتوایی چیست و چه مزایایی دارد؟

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوایی چیست

تقویم محتوایی تقویمی است که برای تیم تولید محتوا از تقویم سال نو نیز مهم‌تر است. تقویم محتوا یا Content calendar یک ابزار مهم در استراتژی تولید محتوا و بازاریابی محتوا است که برای برنامه‌ریزی، ایجاد، انتشار و مدیریت محتوای دیجیتال استفاده می‌شود. این تقویم به شما کمک می‌کند تا زمانبندی مناسبی برای انتشار محتواهای وب سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی خود را تعیین کرده و تنظیم کنید. با ایجاد تقویم تولید محتوا شما می توانید مدیریت بهتری بر روند تولید محتوای خود داشته باشید و یک نظم عالی به تیم تولید محتوای کسب و کارتان بدهید.

اهمیت تهیه و تنظیم تقویم محتوایی

ساختن تقویم تولید محتوا مهم است چون:

 1. داشتن این تقویم کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی و مدیریت زمان تولید محتوا برای شما آسان‌تر و بهتر شود.
 2. ساخت تقویم محتوایی بستری فراهم می‌کند تا محتواهای متنوع و متناسب با استراتژی بازاریابی کسب و کارتان را به صورت منظم ارائه دهید.
 3. به شما کمک می‌کند تا از درج محتوای تکراری در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی‌تان خودداری کنید و همیشه محتوای بروز برای برند خود بسازید.
 4. این کمک می‌کند تا اعضای تیم شما در جهت هدف مشترک حرکت کنند و هماهنگی بیشتری بین اعضای تیم تولید محتوا وجود داشته باشد.
 5. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که رویدادها، تخفیفات، تغییرات و مهم‌ترین موضوعات دور روز را در نظر گرفته و به بهترین شکل ممکن برنامه‌ریزی کنید.
اهمیت تهیه و تنظیم تقویم محتوایی

تقویم محتوا شامل چه مواردی می شود؟

تقویم محتوا ابزاری مدیریتی است که برای برنامه‌ریزی و استراتژی محتوای دیجیتال استفاده می‌شود. این تقویم شامل موضوعات و محتوایی که باید ایجاد و منتظر شود، زمان‌بندی تولید و انتشار محتوا، عبارت‌های کلیدی، هدف از تولید محتوا، منابع و پلتفرم‌هایی که قصد انتشار این محتوا در آن ها را دارید، می باشد.

تقویم محتوا شامل چه مواردی می شود؟

نمونه تقویم محتوایی

شما با ساختن یک تقویم محتوایی برای کسب و کار خود می توانید همیشه اطلاعات و محتوای بروز تهیه و در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی منتشر کنید. و با انتشار یک محتوای قوی و با کیفیت محصولات، خدمات و برند خود را به مخاطبانتان معرفی کنید و به جذب هرچه بیشتر مخاطب بپردازید.

مراحل طراحی تقویم محتوایی

برای ساختن یک تقویم محتوای موثر، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:

 • تعیین هدف: ابتدا باید هدف تولید محتوا و استراتژی کلی بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید.
 • شناخت مخاطب: برای تهیه این تقویم باید مخاطب‌های خود را به خوبی بشناسید و از نیازهای آن‌ها آگاهی داشته باشید.
 • تعیین موضوعات: موضوعات و محتوایی که قصد ایجاد آن را دارید را مشخص کنید.
 • برنامه‌ریزی زمانبندی: تعیین زمان مناسب برای تولید و انتشار محتواها بر اساس تقویم بسیار ارزشمند است.
 • انتخاب رسانه‌ها: تولید محتوای شما باید بر اساس مکانی که می‌خواهید محتوا را انتشار دهید تهیه شود. به عنوان مثال، شما قصد دارید این محتوا را در وب سایت خود بگذارید یا در شبکه‌های اجتماعی انتشار دهید.
 • ایجاد محتوا:  تولیدگر محتوا باید به تهیه و تدوین محتواهای متنوع و جذاب بر اساس موضوعات و زمانبندی تقویم محتوا بپردازد.
 • انتشار و ارزیابی: تولید و انتشار محتواها در زمان مشخص شده و پس از انتشار، ارزیابی عملکرد و بازخوردهای مخاطبان برای بهبود استراتژی‌های آتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
مراحل طراحی تقویم محتوایی

تقویم محتوایی اینستاگرام

تقویم محتوایی اینستاگرام یک برنامه‌ریزی است جهت تولید محتوای پست، استوری، ریلز و … در اینستاگرام. ساختن تقویم محتوای اینستاگرام برای ارتباط موثر و منظم با دنبال‌کنندگان در اینستاگرام استفاده می‌شود. این تقویم شامل زمان‌بندی انتشار پست‌ها، موضوعات پست‌ها، نوع محتوا، هشتگ‌ها و تعاملات با دنبال‌کنندگان می‌شود. استفاده از تقویم محتوایی کمک می‌کند تا مطمئن شوید که پست‌های شما منطبق با استراتژی بازاریابی شما هستند و به‌طور مداوم و با جذابیت بالا برای دنبال‌کنندگان‌تان تهیه و منتشر می‌شوند و تولید محتوا اینستاگرام موفقی داشته باشیم.

نمونه تقویم محتوا اینستاگرام

تقویم تولید محتوا سایت

تقویم تولید محتوا سایت نیز به معنای برنامه‌ریزی است که در آن زمانبندی و استراتژی محتواهایی که برای سایت شما ایجاد می‌شود، می‌باشد. این تقویم معمولاً شامل انواع محتواها مانند مقالات، ویدیوها، تصاویر، اخبار، ویژگی‌های محصولات، معرفی خدمات و… است و مشخص می‌کند که هر محتوا در چه زمانی ایجاد شود، چه زمانی منتشر شود و یک برنامه‌ریزی برای بروزرسانی محتواهایی که از قبل ایجاد شده است. این تقویم به بهبود سازماندهی و ارتباط محتواهای سایت کمک می‌کند و به مخاطب اطمینان می‌دهد که همیشه محتواهای جذاب و به‌روزی، در دسترس آن‌ها است.

تقویم تولید محتوا سایت

ابزارهای طراحی تقویم محتوا

ابزارهای مختلفی برای طراحی تقویم محتوا وجود دارند که شامل نرم‌افزارهای متنوع و ابزارهای آنلاین مختلف هستند که برای ایجاد یک تقویم جذاب و کارآمد مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • Adobe InDesign
 •  Canva
 •  Microsoft Publisher
 • Google Calendar
 •  CoSchedule
 •  Trello

همه این ابزارها قابلیت طراحی و مدیریت تقویم‌های محتوا را فراهم می‌کنند. انتخاب ابزار مناسب بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد.

ابزارهای طراحی تقویم محتوا

بیشتر بدانید: تولید محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *