انواع موتور جستجو و کاربردهای آن

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو (Search Engine) یک نرم‌افزار است که به کاربران امکان می‌دهد تا با وارد کردن کلمات کلیدی، وب‌گاه‌ها، اسناد و منابع دیگر را در اینترنت جستجو کنند. این سامانه‌ها معمولاً از روش‌های خاص برای جستجو و نمایش نتایج به کاربران استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو زندگی ما را بسیار آسان‌تر می کنند. بدون آن‌ها کاربران برای جستجوی اطلاعات اینترنت زمان دشواری خواهند داشت. آن‌ها باید آدرس هر سایت را به صورت دستی وارد کرده و بررسی کنند که آیا اطلاعات مورد نیاز آن‌ها وجود دارد یا خیر.

در عرض چند ثانیه یک موتور جستجو می‌تواند ده‌ها و صدها هزار صفحه وب را بررسی کند و فقط ان‌هایی را در اختیار ما بگذارد که به نظر او حاوی اطلاعات مورد نظر ما  هستند. موتورهای جستجوی پیشرفته نه تنها با کلمات و عبارات، بلکه با تصاویر و حتی پیام های صوتی نیز می‌توانند جستجو کنند. برای مثال، برای استفاده از موتور جستجوی عکس در اینترنت، فقط باید عکس مورد علاقه خود را در یک فرم آپلود کنید و جستجو را شروع کنید.

انواع موتورهای جستجو

موتورهای جستجو انواع مختلفی دارد، اما در هریک از کشورها تعدادی از موتورهای جستجو دارای محبوبیت است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران گوگل، یاهو، بینگ و موتور جستجوی اسک در ایران بیشترین کاربرد را دارند. انواع موتورهای جستجو عبارتند از:
 • موتور جستجوی گوگل (Google.com)
 • موتور جستجوی یاهو (Yahoo.com)
 • موتور جستجوی بینگ (Bing.com)
 • موتور جستجوی اسک (Ask.com)
 • موتور جستجوی داک داک گو (duckduckgo.com)
 • اکسایت (excite.com)
 • موتور جستجوی (Aol.com)
 • موتور جستجوی بایدو (Baidu.com)
 • لایکوس (Lycos.com)
 •  یاندکس (yandex.com)
 • وِب‌کراولرها و موتورهای جستجوی داخلی سایت‌ها
انواع موتورهای جستجو

موتور جستجوی گوگل

موتور جستجوی گوگل اخیرا توانسته است عنوان بهترین موتور جستجو در دنیا را به خود اختصاص دهد. گوگل یک سرویس جستجوی اینترنتی است که توسط شرکت گوگل ارائه می‌شود. این موتور جستجو به کاربران اینترنت امکان می‌دهد تا با وارد کردن کلمات کلیدی مورد نظرشان، صفحات وب مرتبط را جستجو و مشاهده کنند. گوگل به لطف سرگئی برین و لری پیج، دانشجویان استنفورد ظاهر شد. نام دامنه google.com در سال 1997 ثبت شد و یک سال بعد شرکت گوگل ایجاد شد.  اکنون با گذشت بیش از 20 سال، این موتور جستجو جایگاه خود را به عنوان یک سیستم جهانی در زمینه جستجوی اینترنتی حفظ کرده است.

موتور جستجوی یاهو

یاهو یک شرکت اینترنتی است که در سال 1995 راه اندازی شد و یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین نام ها در اینترنت است که در آمریکا دایر شده است. موتور جستجوی یاهو (Yahoo Search Engine) یک موتور جستجو اینترنتی است که توسط شرکت یاهو ارائه شده است. این سرویس در گذشته به کاربران امکان جستجوی اطلاعات و وب‌سایت‌ها را فراهم می‌کرد. اما تا سپتامبر 2021، موتور جستجوی یاهو توسط شرکت میکروسافت اداره می‌شد و خود یاهو تمرکز خود را بیشتر به سایر خدمات خود از جمله اخبار، پست الکترونیک و … معطوف کرده بود.

موتور جستجوی یاهو

موتور جستجوی بینگ

بینگ یک موتور جستجوی اینترنتی است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه می‌شود.  بینگ وظیفه جستجوی اطلاعات، وب‌سایت‌ها، تصاویر، ویدئوها و سایر محتواهای آماده در وب را دارد. البته امکانات بینگ و رابط کاربری آن ممکن است با موتور جستجوی گوگل متفاوت باشد.موتور جستجوی بینگ دارای الگوریتم تمام صفحه است، که محتوای نتایج را سازماندهی می کند قبل از اینکه به کاربر نمایش دهد. این موتور جستجو با استفاده از این الگوریتم قبل از نمایش نتایج وب سایت ها را از لحاظ محتوایی بررسی کرده و در سایت های مرتبط را به کاربر نشان می دهد.

موتور جستجوی Ask

موتور جستجوی Ask یک سرویس جستجوی اینترنتی بود که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت، اما در سال‌های گذشته به دلیل رقابت شدید با موتورهای جستجوی بزرگتری مانند Google، Bing و Yahoo، ناپایدار شد و در نهایت توسط شرکت‌های دیگر خریداری شد و دیگر به عنوان یک موتور جستجوی مستقل فعالیت نمی کند.

موتور جستجوی Ask

موتور جستجوی یاندکس

یاندکس یک شرکت فناوری اطلاعات در روسیه است و خدمات و محصولات متنوعی را ارائه می‌دهد. موتور جستجوی یاندکس یکی از خدمات این شرکت است. موتور جستجوی یاندکس یک موتور جستجوی اینترنتی محبوب در کشورهای روسیه و نزاکسازی‌های شرقی است. این موتور جستجو توسط شرکت یاندکس، که یک شرکت فناوری اطلاعات و خدمات اینترنتی روسی می‌باشد، ارائه می‌شود.

سریع ترین موتور جستجو

براساس آمارهای اخیر سریعترین موتور جستجوی عمومی معمولاً موتور جستجوی گوگل (Google) است. موتور جستجوی گوگل 92.18 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. اما همچنین موتورهای جستجوی دیگری مانند بینگ (Bing)  و داک‌داک‌گو (DuckDuckGo)  نیز ویژگی‌ها و سرعت مناسبی را ارائه می‌دهند. انتخاب بهترین موتور جستجو براساس نیاز و ترجیحات کاربران انتخاب می‌شود.

سریع ترین موتور جستجو

چگونه در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشیم؟

برای داشتن رتبه بالاتر در موتورهای جستجو توجه به چند نکته اهمیت بالایی دارد.

 • محتوای با کیفیت که مبتنی بر سئو باشد
 • استخراج عبارات کلیدی مناسب و پربازدید
 • ساخت بک لینک های با کیفیت و مرتبط
 • بهینه سازی تکنیکال وب سایت
 • تجربه کاربری مناسب

با رعایت این نکات می توان رتبه بالایی در موتورهای جستجو مانند گوگل کسب کرد و بازدید وب سایت خود را ارتقاء بخشید.

چگونه در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشیم؟

بیشتر بدانید: خدمات سئو سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *