لینک سازی یا لینک بیلدینگ (Link Building)

لینک سازی چیست؟

لینک سازی چیست

برای پیشی گرفتن از رقبا و به دست آوردن جایگاه مناسب در موتورهای جستجو همچون گوگل، نوشتن محتوای باکیفیت و جذاب به تنهای کافی نیست. برای این کار لازم است در کنار نوشتن محتوای کاربردی و سئو شده، از لینک سازی و یا لینک بلدینگ (Link building) نیز کمک بگیرید تا اعتبار و ارزش برند خود را بالا ببرید. لینک بیلدینگ یا لینک سازی در واقع به فرآیند کسب هایپرلینک از سایت های دیگر برای وب سایت خودتان اشاره می کند. در واقع این لینک ها به کاربران کمک می کند تا بتوانند میان صفحات وب سایت های مختلف مدام در حرکت و کسب اطلاعات مفید باشند. لینک سازی در واقع تعداد لینک های باکیفیت در یک وب سایت را بالا می برد و این کار سبب ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو می شود.

انواع لینک سازی

لینک سازی یا لینک بلدینگ به دو دسته اصلی تقسیم می شود. این دو گروه شامل لینک سازی داخلی و خارجی می شود. در لینک سازی داخلی، باید با بکارگیری کلمات کلیدی و عنوان مقالات مرتبط با محتوای موردنظر سعی کنید که مخاطب را ترغیب کنید تا سایر مقالات سایت شما را نیز بخوانند و مدت بیشتری را صرف خواندن مطالب سایت شما کنند. اما لینک سازی خارجی در واقع به اشتراک گذاشته شدن لینک محتوای شما در سایت های دیگر اشاره می کند. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که گوگل به کاربرپسند بودن محتوای شما توجه ویژه ای دارد و به سایت های که مطالبشان بیشتر مورد توجه کاربران قرار گیرد جایگاه بهتر و بالاتری در موتور جستجوی خود می دهد.

انواع لینک سازی

مزایای لینک بیلدینگ

لینک بلدینگ یا لینک سازی مزایای مختلفی برای وب سایت شما دارد که حکایت از اهمیت بالای این موضوع دارد. مهم ترین مزیتی که لینک سازی برای وب سایت شما دارد، اعتبار دادن به آن است. در واقع افزایش تعداد لینک های باکیفیت به وب سایت شما سبب می شود تا ضریب اعتبار شما نیز بالا برود. لینک ها در واقع معیاری برای رتبه بندی وب سایت شما هستند. برای اینکه بتوانید رتبه بهتری در مقایسه با رقبای خود به دست آورید، به بک لینک های بهتر و باکیفیت تری نیاز دارید. لینک سازی، ترافیک وب سایت شما را افزایش می دهد.

تعداد بک لینک به صفحات داخلی باید بیشتر از صفحه اصلی و در واقع سه برابرآن باشد. کاربران توقع دارند مستقیما به صفحه موردنظرشان هدایت شوند و به صفحات داخلی وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. اگر تمامی بک لینک ها به صفحه اصلی وب سایت ارجاع داده شود و لینک دهی به صفحات داخلی انجام نشود ممکن است گوگل بک لینک های شما را تقلبی و ساختگی در نظر بگیرد.

مزایای لینک بیلدینگ

تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

لینک بلدینگ می تواند تاثیر زیادی در سئوی وب سایت شما داشته باشد. موتورهای جستجو به کمک لینک ها، صفحات جدید را پیدا می کنند و اعتبار و ارزش یک سایت را تعیین می کنند. لینک سازی به طور کلی سبب افزایش ترافیک ارگانیک، جذب ترافیک از سایر وب سایت ها و هم چنین بهبود اعتبار دامنه می شود. داشتن بک لینک های باکیفیت و معتبر، می توانند ارزش و اعتبار سایت شما را بالا ببرند. با این حال باید به این نکته توجه کنید که همه لینک ها، ارزش و اعتبار یکسانی ندارند و لینک های بی کیفیت می توانند به سئو و رتبه سایت شما آسیب جدی بزنند.

تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

اصول و نکات لینک بیلدینگ

لینک سازی یک فرآیند حساس و مهم است که نیاز به رعایت نکات و اصول خاصی دارد. در واقع، این اصول و نکات سبب می شود که رتبه سایت شما بهبود پیدا کند.

انکرتکست

انکرتکستها یکی از فاکتورهای حیاتی در لینک سازی هستند و از طریق این انکرتکست ها، موتورهای جستجو به محتوای لینک شما پی می برند. لینک های باکیفیت و مناسب به وب سایت شما می توانند جایگاه وب سایت شما در گوگل را ارتقا دهند. اگرچه استفاده از انکرتکستها سبب بهبود وب سایت شما می شوند ولی استفاده غیراصولی و نادرست از آنها می تواند آسیب های جدی به وب سایت شما وارد کند.

کیفیت صفحه لینک شونده

کیفیت صفحه ای که از آن به وب سایت شما لینک داده می شود نیز از اهمیت بالایی برخودار است. لینک دهی از صفحات معتبر و باکیفیت سبب ارتقای ببشتر وب سایت شما می شود. از این رو لینک خارجی باکیفیت در یک وب سایت معتبر سبب افزایش آمار ترافیک سایت شما می شود.

لینک شدن به صفحه اصلی

تعداد بک لینک به صفحات داخلی باید بیشتر از صفحه اصلی و در واقع سه برابرآن باشد. کاربران توقع دارند مستقیما به صفحه موردنظرشان هدایت شوند و به صفحات داخلی وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. اگر تمامی بک لینک ها به صفحه اصلی وب سایت ارجاع داده شود و لینک دهی به صفحات داخلی انجام نشود ممکن است گوگل بک لینک های شما را تقلبی و ساختگی در نظر بگیرد.

لینگ بلدینگ در سایت های مرتبط

کسب لینک های معتبر و باکیفیت از سایت های معتبر و مرتبط با حوزه کسب و کارتان ارزش بیشتری دارد. لینک سازی سبب می شود تا با وب سایت های مرتبط با حوزه کاری خودتان در ارتباط باشید.

اصول و نکات لینک بیلدینگ

بیشتر بدانید: خدمات سئو سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *