اسکریمینگ فراگ و کاربردهای آن

اسکریمینگ فراگ چیست؟

اسکریمینگ فراگ چیست

ابزار اسکریمینگ فراگ (Screaming frog) یکی از  ابزار های پرکاربرد سئو مورد استفاده در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) است. مهمترین ویژگی این ابزار این است که برای مانیتورینگ، تحلیل سایت و ضبط فعالیت‌های کاربران در سایت استفاده می‌شود. این ابزار به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا رفتار کاربران خود را بصورت آنلاین نمایش دهند و ببینند چطور افراد از وبسایت استفاده می‌کنند، چطور وارد محتواها می‌شوند و چه قسمت‌هایی از صفحه را مشاهده می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند بهبود سئو و تجربه کاربری وبسایت را بهبود بخشند. تجزیه و تحلیل رقبا از دیگر مزیت‌های اسکریمینگ می‌باشد.

نحوه عملکرد Screaming Frog

همان طور که گفته شد ابزار سئو اسکریمینگ فراگ یک ابزار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌ها برای بهینه‌سازی سایت‌ها است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا مواردی مانند ساختار سایت، لینک‌ها، متا داده‌ها، واژه‌های کلیدی و بسیاری دیگر از اجزای مهم سئو را بررسی کنید. نحوه عملکرد این ابزار به این صورت است که شما URL وب‌سایت موردنظر خود را وارد می‌کنید و سپس Screaming Frog به طور خودکار وب‌سایت را پیمایش می‌کند و اطلاعات مربوط به موارد مختلف را جمع‌آوری می‌کند. سپس این ابزار به شما گزارشات و اطلاعاتی ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا مشکلات موجود و نقاط قوت و ضعف سایت خود را بشناسید و اقدامات بهینه‌سازی را برای بهبود عملکرد سایت‌تان انجام دهید.

نحوه عملکرد اسکریمینگ فراگ

آموزش اسکریمینگ فراگ

برای نصب و راه‌اندازی اسکریمینگ فراگ ابتدا فایل آن را دانلود کنید و روی سیستم خود نصب کنید. روند نصب این ابزار به‌سادگی انجام می‌شود و پیچیدگی خاصی ندارد. در قسمت enter url to spider آدرس سایت را وارد کنید. بعد از واردکردن روی start کلیک نمایید. موتورهای جستجو شروع به خزش در سایت می‌کنند. وقتی آدرسی را به این ابزار می‌دهیم اول https آن را چک می‌کند. در ادامه با کاربردها و بخش های مختلف این ابزار پرکاربرد خواهیم پرداخت.

کاربردهای اسکریمینگ فراگ

ابزار Screaming Frog یکی از ابزارهای سئو است که برای تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. این ابزار به صورت خاص برای جمع‌آوری اطلاعات فنی از وب‌سایت‌ها مانند ساختار لینک‌ها، تگ‌های متا، عناوین صفحات، وضعیت کدهای وضعیت HTTP و … به کار می‌رود. موارد زیر برخی از کاربردهای این ابزار سئو است:

  • پیدا کردن لینک‌های ناقص یا خراب شده
  • پیدا کردن محتوای تکراری
  • ایجاد نقشه‌ سایت (XML)
  • پیدا کردن تگ‌های مربوط‌به عناوین
  • بررسی تمام کد‌های وضعیت سایت
  • بررسی نحوه اجرای کدهای جاوا اسکریپت
  • پیدا کردن تصاویری که براشون متن جایگزین (ALT) نوشته نشده

امکانات ابزار اسکریمینگ فراگ

اسکریمینگ فراگ برای دانلود و استفاده در تمام سیستم عامل‌ها طراحی شده و کارشناسان سئو میتوانند با توجه به سیستم عامل مورد نظرشان نسخه رایگان و پرمیوم این برنامه را خرید و بعد از نصب مورد استفاده قرار دهند. نسخه رایگان این ابزار امکانات کمتری دارد و میتواند حداکثر 500 عدد url از وبسایت شما را کرال و آنالیز کند، در حالیکه در نسخه پولی این محدودیت را ندارد. برخی از امکانات این ابزار:

بخش Internal

این قسمت تمام اطلاعات استخراج‌شده از بیشتر تب‌های دیگر را برای شما ترکیب می‌کند. با استفاده از این تب می‌توانیم، داده‌ها را به طور کلی مشاهده کنیم و خروجی‌های لازم را برای بررسی و تحلیل‌های بیشتر بگیریم.

آموزش اسکریمنگ فراگ | بخش Internal

بخش External

قسمت External اطلاعات مربوط به URLهای خارجی را شامل می‌شود. در این بخش ستون‌های متفاوتی وجود دارد که شامل URLها، محتوا، وضعیت کراول انجام شده و Inlinkها است.

بخش Security

داده‌های مربوط‌ به امنیت URLهای داخلی را با بررسی و کراول کردن آن نمایش می‌دهد. این قسمت ستون‌های مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به URLها، محتوا، وضعیت Indexability و موارد دیگر اشاره کرد.

اسکریمینگ فراگ | بخش Security

Response code

این قسمت کد‌های وضعیت HTTP و Response Codeها را از URLهای داخلی و خارجی نشان می‌دهد.

امکانات ابزار اسکریمینگ فراگ

Page Titles

شامل صفحه اطلاعات مربوط به عناصر عنوان صفحه URLهای داخلی در هر بار کراول کردن صفحه است. این تجزیه و تحلیل، مشکلات مربوط ‌به  Page Titleها را مشخص می‌کند. در این بخش تمام صفحه‌هایی را که عناوین تکراری داشته باشند، مشخص می‌کند. داشتن عناوین صفحه متمایز برای هر صفحه در بهبود سئو سایت مهم است.

کاربردهای اسکریمینگ فراگ

بیشتر بدانید: خدمات سئو سایت شورتکات پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *