روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

روانشناسی رنگ یکی از مهمترین موضوعاتی است که در طراحی وب سایت اهمیت بسزایی دارد چرا که احساسات و تجربه کاربری کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد و هر کدام از این رنگ ها، عواطف، احساسات و واکنش های خاصی را در فرد بر می انگیزد. به عنوان مثال رنگ آبی، به عنوان آرامش و اعتماد به نفس شناخته می شود، در حالی که رنگ قرمز به عنوان رنگ شور و هیجان شناخته می شود. در طراحی وب سایت، بکارگیری رنگ مناسب برای نوع فعالیت و هدف وب سایت می ‌تواند سبب جذب کاربران و افزایش تعامل آنها شود. روانشناسی رنگ در طراحی سایت (Color psychology) به استفاده از رنگ های مناسب در قسمت های مختلف سایت، ترکیب درست رنگ ها، انتخاب صحیح غلظت رنگ در سایت گفته می شود که به گونه ای که بتواند علاوه بر افزایش رضایت کاربران ، کلیک، فروش و نرخ تبدیل را هم افزایش دهد.

اهمیت روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت بسیار مقوله مهم و حیاتی است چرا که رنگ می تواند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و آنان را مجاب به خرید کردن کند. برخی از کسب و کارها تمرکز خاصی بر روی روانشناسی رنگ دارند چرا که از این روش برای جذب مشتری استفاده می کنند. روانشناسی رنگ می تواند به شما کمک کند که مشتریان و مخاطبان خود را برای خرید جذب و ترغیب کنید. رنگ ها می توانند بیانگر هویت برند شما باشند. هر رنگ می تواند تداعی کننده پیام خاصی برای مخاطب شما باشد. و در نهایت رنگ ها به شما کمک می کنند تا برند خود را از دیگران متمایز کنید.

اهمیت روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

اصول رنگ ‌بندی در سایت

یکی از اصول مهم در در طراحی سایت، تمرکز بر روی اصول رنگ بندی سایت و بکارگیری رنگ های مکمل و ترکیبی مناسب است تا مخاطبان بتوانند بر اساس سهولت و جذابیت صفحه، مطالب آن را مشاهده کنند. در اصول رنگ بندی یک صفحه، باید همواره به این موضوع توجه داشت که رنگ در چه صفحه و موضوعی قرار است مورد استفاده قرار گیرد. توجه به عملکرد و محتوای سایت، در رنگ بندی مطالب بسیار حائز اهمیت است. سایت های که بازدیدکننده بسیار بالا دارند، معمولا از رنگ سفید برای صفحه زمینه و از رنگ آبی برای لینک های صفحه و رنگ بنفش، برای لینک های مشاهده شده استفاده می کنند.

اصول رنگ ‌بندی در سایت

هارمونی رنگ ها در طراحی سایت

هارمونی رنگ ها یکی از موضوعات مهم در طراحی سایت است. استفاده از رنگ های هماهنگ و ترکیب پذیر در طراحی سایت، به کاربران آرامش می دهد و سبب بهبود تجربه کاربران می شود. برای خلق هارمونی رنگ ها در طراحی سایت، از رنگ های اصلی و فرعی، توانایی تبدیل و ترکیب رنگ ها، استفاده از تضاد رنگی و تعادل بین رنگ‌ها بهره برده می شود. این اقدامات جذابیت بصری را افزایش می دهد و سبب ارتباط بین عناصر سایت می شود.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی نشان دهنده اعتماد، دوستی، نظم، شفافیت، امنیت، صلح و صفاست. برندهای معروفی همچون فیسبوک، تویتر و برند Dell از این رنگ استفاده می کنند.

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده طبیعت، قدرت، باروری، صلح و آرامش است. رنگ سبز در میان برندهای مرتبط با محیط زیست، صنایع غذایی، کالاهای خانگی، تکنولوژی و امور مالی از محبوبیت خاصی برخوردار است. به اعتقاد طراحان سایت، رنگ سبز، گزینه مناسبی برای دکمه‌های اقدام به عمل (call to action) است و به همین دلیل بیشتر دکمه‌های “افزودن به سبد خرید” با رنگ سبز نشان داده می شوند.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز در واقع برای نشان دادن هیجانات، انرژی، احساسات شدید و خطرات احتمالی است. از این رنگ برای ترغیب کاربران برای خرید فوری و ایجاد هیجانات استفاده می شود. رنگ قرمز برای رستوران‌ها غذا، مد و فشن، سرگرمی و سرویس‌های اضطراری مناسب است. کوکاکولا یکی از برندهای معروفی است که از این رنگ استفاده می کند.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی سایت

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید نشان دهنده پاکیزگی، صمیمیت، ملایمت و انرژی بخش بودن است. این رنگ در مخاطبان احساس امنیت و آرامش ایجاد می کند.

روانشناسی رنگ مشکی

این رنگ می تواند در طراحی سایت سبب بوجود آمدن حس متفاوت و خاص بودن، تجملات و زرق و برق بشود. استفاده از رنگ مشکی در سایت های مرسوم است که بخواهند محصولات لاکچری و گران ‌قیمتی را به فروش برسانند. شرکت های “لامبورگینی” و “لوئیز ویتون” از جمله محبوب ترین برندهای هستند که از رنگ مشکی در سایتشان بهره برده اند.

هارمونی رنگ ها در طراحی سایت

ابزارهای ترکیب رنگ در طراحی سایت

در کنار اطلاعاتی که می توان در مورد روانشناسی رنگ ها به دست آورد، می توان از سایت های که در این زمینه نیز در حال فعالیت هستند استفاده کرد. سایت Materialpallete یکی از همین سایت های است که در صورت که دو رنگ مورد نظرتان را در اختیارش قرار دهید، رنگ‌های مکمل و مناسب آن را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین سایت sessions.edu یکی دیگر از ابزارهای است که به شما کمک می کند تا بتوانید ترکیب مناسب رنگ ها را تشخیص دهید و زیبایی سایت را حفظ کنید.

ابزارهای ترکیب رنگ در طراحی سایت

بیشتر بدانید: خدمات طراحی سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *