طراحی سایت

منظور از طراحی سایت، طراحی وب سایت هایی است که در اینترنت نمایش داده می شوند وبه عبارت دیگر قسمتی از اینترنت برای ارائه خدماتی مثل: معرفی محصول، فروش محصول، اطلاع رسانی و افزایش کسب وکار است. طراحی وب در گذشته، بر طراحی سایت برای مرورگرهای دسکتاپ متمرکز بود. طراحی وب سایت فرآیند برنامه ریزی، مفهوم سازی و ترتیب محتوا به صورت آنلاین است. از اواسط سال ۲۰۱۰ به بعد بود که، طراحی برای مرورگرهای تلفن همراه و تبلت اهمیت فزاینده ای پیدا کرد.

یک طراح سایت روی ظاهر، طرح و در بعضی موارد محتوای یک وب و عملکرد کلی سایت کار می کند. به عنوان مثال ظاهر آن با رنگ ها، فونت ها و تصاویر طراحی می شود. طراحی و دیزاین سایت به ساختار و طبقه بندی وب سایت بستگی دارد. سایتی که طراحی خوبی دارد، استفاده از آن آسان است، از نظر زیبایی جلب می شود و متناسب با گروه کاربری و مارک وب سایت است. بسیاری از صفحات وب با تمرکز بر سادگی طراحی شده اند،‌ به طوری که هیچ اطلاعات و عملکرد اضافی که باعث سردرگمی کاربران می شود ظاهر نشود.

روش های ایجاد سایت

دو روش متداول برای طراحی وب سایت هایی که هم در دسکتاپ و هم در موبایل به خوبی نمایش داده می شوند، طراحی سایت ریسپانسیو (responsive) و طراحی تطبیقی است. در طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو، محتوا بسته به اندازه صفحه به صورت پویا حرکت می کند و در طراحی سازگار یا Adaptive محتوای وب سایت در چیدمانی قرار می گیرد که اندازه آن با اندازه سایت مطابقت دارد. حفظ یک طرح یا چیدمان که تا حد ممکن بین دستگاه ها سازگار باشد، برای حفظ اعتماد و تعامل کاربر بسیار مهم است. از آنجا که طراحی ریسپانسیو می تواند مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کند، طراحان باید خیلی مراقب نحوه نمایش کارشان باشند.راه های مختلفی برای طراحی یک وب سایت وجود دارد، از جمله استفاده از سیستم های مدیریت محتوا که معروف ترین  و محبوب ترین آن ها وردپرس است.

استفاده از وردپرس ساده ترین روش ممکن برای ساخت سایت است. برنامه نویسی سایت با زبان هایی مانند جاوا اسکریپت، PHP، دات نت، پایتون و غیره. در طراحی سایت با زبان های برنامه نویسی همه چیز از صفر ساخته می شود و کاملا سفارشی است. به دانش برنامه نویسی فرانت اند و بک اند نیاز دارد و کاری پر هزینه و سخت است. در مقابل سیستم های مدیریت محتوا ساده ترین راه برای ایجاد یک وب سایت و از نظر بهینه سازی شرایط مناسبی دارد. به کمک این ابزارها شما می توانید یک قالب آماده سایت را خریداری نموده و آن را برای خود سفارشی سازی کنید. به راحتی می توانید صفحات سایت خود را ایجاد، ویرایش و به روزرسانی کنید بدون اینکه نیاز به دانش کد نویسی داشته باشید.

اصول ساخت سایت

یک سایت با طراحی خوب و موثر باید بتواند پیام خود را منتقل کند و بازدیدکننده را درگیر کند. عوامل مختلفی در طراحی موثر سایت نقش دارند مانند ریسپانسیو بودن سایت، رنگ و فونت های استفاده شده، تصاویر، سادگی و عملکرد سایت. سایتی که خوب طراحی شده باشد می تواند اعتماد بازدید کننده را جذب کند و یک تجربه کاربری عالی به آن ها بدهد و این افراد به مشتریان و در نتیجه به توصیه کنندگان (promoters)  تبدیل می شوند.

ویژگی های زیر نکاتی هستند که در طراحی خوب و موثر سایت تاثیرگذارند:

۱. هدف وب سایت

وجود هدفی ساده و واضح در تمامی صفحات سایت شما کمک می کند تا کاربر بهتر با سایت شما تعامل داشته باشد. هر سایتی می تواند هدف متفاوتی برای خود داشته باشد اما همه آن ها باید اهداف زیر را داشته باشند:

  • شرح واضح هدف سایت
  • ایجاد اعتبار
  • هدایت و راهنمایی کاربر در سایت
  • فروش و داشتن خدمات پس از آن

۲. سادگی

هنگام درنظر گرفتن تجربه کاربری و قابلیت استفاده از سایت، سادگی بهترین گزینه برای انتخاب است. سادگی در طراحی سایت را می توان با توجه به موارد زیر رعایت کرد:

رنگ

رنگ های مورد استفاده در سایت می توانند احساسات بازدیدکنندگان شما را درگیر کنند و ارتباط با پیام ها را برقرار کنند. انتخاب ترکیب رنگ مناسب در لوگو و نام تجاری این امکان را به شما می دهد تا بازدید کنندگان سایتتان را تحت تاثیر برند خود قرار دهید. سعی کنید انتخاب را به کمتر از ۵ رنگ محدود کنید و از رنگ های مکمل نیز می توانید استفاده کنید تا سایتتان بهتر به نظر بیاید. ترکیب رنگ های دلپذیر باعث افزایش تعامل مشتری شده  و احساس خوبی به کاربر می دهد.

فونت و تایپ

تایپوگرافی و فونت هایی که در ظاهر سایت استفاده می کنید، تاثیر بسیار مهمی دارند. از آن جایی که این امر به عنوان تفسیر بصری ذات برندها عمل می کند، توجه بازدیدکنندگان شما را جذب می کند. فونت هایی که استفاده می کنید باید خوانا باشند و تنوع آن ها بیشتراز ۳ نوع نباشد.

تصاویر

تصاویر در تمام جنبه های بصری که در ارتباطات استفاده می شود وجود دارد و شامل عکاسی، تصویرگری، فیلم و تمام اشکال گرافیکی است. تصاویری که استفاده می شوند باید واضح و نمایانگر ذات و هدف برند باشند. بیشتر اطلاعات اولیه ای که بازدیدکننده از وب سایت دریافت می کند از طریق تصاویر و جلوه های گرافیکی مورد استفاده در آن است. پس به عنوان اولین برداشت از سایت، مهم این است که از تصاویر با کیفیت بالا برای برقرای ارتباط با مخاطب و به وجود آوردن حس اعتماد و اعتبار در ذهن آن ها استفاده شود.

۳. محتوا

برای ساخت یک وب سایت موثر، علاوه بر طراحی عالی به محتوای عالی، باکیفیت و مرتبط هم نیاز دارید. داشتن محتوای خوب با استفاده از زبان و بیان جذاب، می تواند بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین آن ها را به مشتری تبدیل کند و مشتریان را به توصیه کنندگان و تبلیغ کنندگان سایت تبدیل کند.

محتوایی که ایجاد می کنید به شدت با رشد کسب و کار شما مرتبط است. مانند همه فعالیت های بازاریابی، تولید محتوای برنامه ریزی شده و خوب اجرا شده که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند و سطحی از اعتماد ایجاد کند، مستقیماً بر فروش شما تأثیر می گذارد. برای به دست آوردن بهترین بازدهی در تولید محتوا، باید بدانید چه نوع محتواهایی محبوب هستند و چگونه محتوا در حال تغییر است.

۴. سرعت لود سایت

سرعت پایین لودشدن سایت باعث منتظر ماندن بازدیدکنندگان و از دست دادن آن ها می شود. تقریبا نیمی از بازدیدکنندگان سایت انتظار دارند سایتی که از آن بازدید می کنند، در کمتر از ۲ ثانیه لود شود و معمولا سایت هایی را که دیرتر از ۳ ثانیه لود می شوند را ترک می کنند. تکنیک های مختلفی جهت کاهش سرعت لود سایت وجود دارد که از وظایف سئو کار و شرکت های بهینه سازی و پشتیبانی سایت است. اگر قصد بهینه سازی سرعت سایت خود را دارید از خدمات سئو در شورت کات پلاس بهره مند شوید.

۵. سازگار با موبایل

امروزه تعداد افرادی که از موبایل یا تبلت برای جست و جو در مرورگر ها استفاده می کنند به صورت چشمگیری رو به افزایش است. پس نادیده گرفتن کاربرانی که با استفاده از موبایل به سایت شما می آیند اشتباه بزرگی است و مهم است که وب سایت خود را با یک طرح ریسپانسیو پیاده سازی کنید که در آن می تواند در هر سایز صفحه نمایشی، بدون مشکل اجرا شود.

۶. منو

منو نوعی سیستم یافتن است، که در وب سایت هایی که بازدیدکنندگان آن با سایت در تعامل هستند و به دنبال پیدا کردن چیزی که می خواهند هستند استفاده می شود. منو برای حفظ بازدید کنندگان حیاتی است و حین طراحی سایت باید حتما به آن توجه داشته باشید. اگر منوی سایت گیج کننده باشد، کاربران منصرف می شوند و آنچه را که لازم دارند در جای دیگر پیدا می کنند. ساده، شهودی و سازگار بودن مسیریابی در هر صفحه سایت بسیار مهم است.

قیمت طراحی سایت

اگر به دنبال راه اندازی یا بهبود وب سایت کسب و کار خود هستید، حتما برایتان سوال است که هزینه طراحی سایت در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ عوامل مختلفی در تعیین هزینه سایت نقش دارند که ما این موارد را باهم بررسی می کنیم.

بودجه اختصاص یافته برای یک پروژه طراحی سایت تأثیر قابل توجهی بر محصول نهایی دارد. این می تواند روی ویژگی های سایت و همچنین مدت زمانی را که  برای کار بر روی طراحی و تجربه کاربری (UX) صرف می شود، تاثیر بگذارد. سابقه و تجربه شرکتی که کار طراحی سایت را انجام می دهد، تاثیر مستقیم بر هزینه آن دارد. فاکتورهای زیر بر تعیین هزینه طراحی سایت تاثیر می گذارد:

۱. سفارشی سازی:

یک وب سایت باید به اندازه کسب و کار منحصر به فرد باشد. اگرچه می توان از یک قالب آماده طراحی سایت برای طراحی و راه اندازی یک وب سایت استفاده کرد، اما یک سری عناصر باید حتما ایجاد شوند تا نشان دهنده فردیت تجارت باشد. متأسفانه، بیشتر قالب های آماده نمی توانند این فاکتور سفارشی سازی را ارائه دهند. شرکت ها باید در این زمینه روی وب سایت خود سرمایه گذاری کنند، تا اطمینان حاصل کنند که مشتریان نه تنها از سایت بازدید می کنند، بلکه به جستجوی آنچه شرکت منحصر به فرد ارائه می دهد، می پردازند. اینها فقط دو مورد از خدمات بی شماری است که یک شرکت طراحی دیجیتال و رسانه های دیجیتال، مانند شورت کات پلاس، هنگام ایجاد یک وب سایت برای مشتریان خود ارائه می دهد.

۲. سئو – بهینه سازی موتور جست و جو:

ورود به صفحه اول نتایج جستجوی Google هنگام ایجاد وب سایت به صورت خودکار انجام نمی شود. این فرآیند شامل تحقیق در مورد کلمات کلیدی است که مردم در Google جستجو می کنند و بهینه سازی وب سایت برای کلمات کلیدی مورد نظر می باشد. اگرچه یک شرکت می تواند یک وب سایت شگفت انگیز داشته باشد، اما اگر مخاطبان هدف نتوانند آن سایت  را پیدا کنند، ممکن است ترافیک مورد نظر را دریافت نکنند و همچنان در صفحه اول نتایج گوگل ظاهر نشوند. این جایی است که بهینه سازی موتور جستجو یا SEO – سئو وارد می شود. موتورهای جستجو به طور مداوم الگوریتم های خود را به روز رسانی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که نیاز بازدید کنندگان سایت را برآورده می کنند. بنابراین، وب سایت باید این به روزرسانی ها را منعکس کند.

بهینه سازی موتور جستجو، شامل تعیین کلمات کلیدی است که مصرف کنندگان در جستجوی آن هستند و اطمینان از بارگیری سریع صفحات سایت و موارد دیگر می باشد. در برنامه نویسی و ساخت یک وب سایت و استراتژی توسعه، سئو یکی از مهمترین عواملی است که باید در تعیین هزینه مورد توجه قرار گیرد. عوامل موثر بر هزینه سئو، رقابت کلمات کلیدی و تعداد صفحات وب سایت هستند.

۳. سهولت استفاده:

سهولت استفاده از سایت، شامل سازماندهی صفحات در معماری اطلاعات سایت، ایجاد پیمایش و تنظیم برچسب ها برای لینک ها است. همچنین می تواند شامل تست های رسمی مانند تست قابلیت استفاده و تست A / B باشد. هرچه طراح وب بیشتر برای این کارها وقت بگذارد، پیمایش کاربر یا خزنده های موتور جستجو در وب سایت شما راحت تر خواهد بود، اما این نیز به هزینه اضافه می شود.

۴. سیستم مدیریت محتوا:

با یک سیستم مدیریت محتوا (Content management system یا CMS) قادر خواهید بود با چند کلیک در متن، عکس ها و صفحات وب سایت خود تغییراتی ایجاد کنید. محبوب ترین سیستم عامل های CMS، منبع باز (رایگان) هستند که هزینه های طراح وب از پیکربندی و سفارشی سازی طراحی (مضمون سازی) است. از رایج ترین سیستم های مدیریت محتوا در حال حاضر می توان به وردپرس اشاره کرد. هزینه های CMS متن باز بر اساس تعداد صفحات وب سایت و پیچیدگی طراحی متفاوت است.

۵. سازگاری و ریسپانسیو بودن سایت:

بیش از۵۰٪ از ترافیک اینترنت جهان از طریق دستگاه های تلفن همراه حاصل می شود. اگر می خواهید تجارت خود را توسعه دهید، به یک سایت با طراحی ریسپانسیو نیاز دارید. یک سایت ریسپانسیو قابل اجرا بر روی تمامی دستگاه ها با هر سایز صفحه نمایش مانند دسکتاپ، لپ تاپ، گوشی، تب لت و غیره می باشد. در نتیجه باید انتظار هزینه بالاتری برای یک سایت ریسپانسیو داشته باشید.

۶. عملکرد:

شامل مولفه های فنی وب سایت مانند تجارت الکترونیک، بنرهای تبلیغاتی، گالری عکس و فرم های وب. هرچه به قابلیت بیشتری نیاز داشته باشید، هزینه آن نیز بیشتر است. تقریباً هر عملیاتی که فکرش را بکنید احتمالاً به عنوان یک افزونه یا ماژول رایگان برای CMS منبع باز مانند وردپرس در دسترس است. این افزونه ها به راحتی می توانند به وب سایت شما اضافه شوند، اما باید پیکربندی و سفارشی سازی شوند.

۷. تولید محتوا:

آیا محتوای موجود شما برای وب سایت جدید تنظیم می شود یا باید نسخه جدیدی از آن نوشته شود؟ بیشتر مطالب وب سایت باید به طور دقیق با توضیحات و جزئیات نوشته شود، همانطور که نویسنده نیاز به نوشتن یک داستان دارد. آیا تجارت شما از مطالب هفتگی وبلاگ و اخبار بهره مند می شود؟ آیا تجارت شما به شخصی احتیاج دارد که بلاگ های شما را بنویسد و مستقیماً به سایت شما ارسال کند؟ هزینه نوشتن مطالب در سایت برای شما به تعداد صفحات و میزان تحقیق مورد نیاز بستگی دارد. هزینه ی تولید محتوا بهنوع محتوا هم بستگی دارد. محتوا می تواند از نوع صوتی، متنی، تصویر، فیلم و… باشد.

۸. طراحی سایت:

استفاده مجدد از یک الگو مقرون به صرفه ترین رویکرد برای طراحی است. البته یافتن الگوی طرح های با کیفیت، که برند شما را به درستی منتقل می کنند دشوار است. طبیعتا ایجاد یک قالب سفارشی است که گران تر خواهد بود. هزینه طراحی یک قالب سفارشی بسته به نوع پیچیده بودن طراحی، تعداد صفحات موجود در سایت و تعداد مفاهیم طراحی متفاوت است.

شرکت طراحی سایت

از سال ۲۰۲۰، با شیوع ویروش کووید ۱۹، استفاده از اینترنت برای اکثر مردم تبدیل به امری ضروری شد. اکثر مردم کالاها و خدمات موردنیاز خود را از طریق اینترنت تامین می کنند؛ از این رو اکثر فروشگاه ها و شرکت های خدماتی، به دنبال گسترش حضور خود در فضای مجازی جهت ارائه سرویس به مشتریان آنلاین خود هستند. یک وب سایت با طراحی خوب اکنون برای هر برندی ضروری است و برای ساختن آن باید بهترین شرکت طراحی سایت را استخدام کنید. با وجود هزاران شرکت طراحی وب سایت، یافتن شرکتی که بتواند برای پروژه شما مناسب باشد، یک کار وقت گیر و پر از خطرات و موارد ناشناخته است. قبل از انتخاب یک شرکت طراحی وب یا طراح وب با سرویس کامل، شما باید کاملا تحقیق کنید و از انتخاب خود مطمئن شوید.

ما سایت های شما را چه یک لندینگ پیج ساده باشد چه یک سایت فروشگاهی حرفه ای، با رعایت اصول طراحی سایت و با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی ها طراحی می کنیم. انتخاب قالب سایت و تمام طراحی های آن سفارشی و به سلیقه خود شما خواهد بود. ما به شما کمک می کنیم یک سایت حرفه ای و مدرن ایجاد کنید که برند شما را با ارائه یک تجربه وب جذاب برای تبدیل بازدید کنندگان سایت خود به مشتریان وفادار، ارتقا دهد.

طراحی سایت با وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است ، بستری که می توانید برای ساخت و نگهداری یک وب سایت بدون هیچ گونه دانش برنامه نویسی استفاده کنید. این نرم افزار به شما امکان می دهد تقریباً هر جنبه ای از سایت خود را شخصی سازی کنید.

وردپرس به شما این امکان را می دهد به راحتی وب سایت بسازید و به صورت آنلاین مطالب را منتشر کنید. وردپرس در سال 2003 راه اندازی شد و از آن زمان به محبوب ترین پلت فرم ساخت وب سایت در جهان تبدیل شده است. آنچه مردم را به سمت وردپرس جذب می کند، قابلیت های زیاد و راحتی کار با آن و همچنین رایگان بودن آن است. یکی از تفاوت های سایت های وردپرسی با دیگر سایت ها وجود پلاگین yoast است که این تضمین را می دهد که سایت شما از لحاظ بهینه سازی و سئو یک سایت مناسب است. برای ایجاد وبلاگ، دایرکتوری ها، انجمن ها ، گالری ها ، وب سایت های تجاری ، فروشگاه های آنلاین و موارد دیگر می توان از وردپرس استفاده کرد.

امروزه ، وردپرس حدود ۳۵ درصد از کل وب سایت های اینترنتی را تأمین می کند و محبوبیت آن همچنان در حال افزایش است.

1 دیدگاه

  • سلام، خیلی ممنون واقعا جالب بود. من به طراحی سایت بسیار علاقه دارم و مواردی که ذکر کردین که از اصول طراحی سایت هستش خیلی مهم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *